Hotell- och turismprogrammet

Hotell- och turismprogrammet för dig som är intresserad av att arbeta inom en bransch som tar dig dit du vill!

OM PROGRAMMET

Hotell- och turismprogrammet fokuserar i hög grad på värdskap och service. Du lär dig försäljning och att bemöta gäster på ett professionellt sätt. Minst 15 veckor av studietiden är arbetsplatsförlagt lärande (APL) som ger dig praktisk erfarenhet ute på företag och tillfälle att knyta kontakter ute i branschen. På Hotell- och turismprogrammet får du en bred bas att stå på för ett framtida yrkesliv inom upplevelseindustrin.

EFTER GYMNASIET

Du kommer att vara anställningsbar inom den breda upplevelseindustrin, både inom Sverige och utomlands. Du har möjlighet att studera vidare eftersom du får grundläggande behörighet till högskola/universitet om du väljer till kurserna svenska 2 (100 p) och 3 (100 p). Du kan till exempelvis bli ansvarig för olika evenemang, konferenser eller arbeta som turistguide.

HT21